Первоцвіти – квіти надії!
Учні нашої школи приймають участь у акції «Екодія на захист первоцвітів». 6 березня 2023 року у В’язівському НВК було проведено захід «Первоцвіти – квіти надії!».
До первоцвітів належать: підсніжники, голуба проліска, сон-трава, ряст і первоцвіт лікарський. За першими гінцями весни вгору викидають своїї квіти і чарівні конвалії, і зелений барвінок і багато-багато інших рослин.
Незабаром весна. А разом із весною і нові надії та сподівання на краще. Сьогодні світить сонечко. Так хочеться омріяного тепла та океану квітів. Та вже березень. І саме у цей час з’являються перші ніжні пониклі, наче витончені з найтонкішої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти підсніжника звичайного.
Масове цвітіння підсніжника – воістину захоплююче видовище. Здається, грунт у весняному лісі прикритий якоюсь тонкою мереживною білою скатертиною, зітканою з безлічі дзвоникоподібних сніжно-білих квіточок. Вони справжні посланці зеленокосої весни. Квіточки підсніжників одними з перших відкривають весняний карнавал цвітіння. Вони користуються великим попитом у покупців. Така неконтрольована заготівля призводить до сумних наслідків. Отже, підсніжники потребують охорони. Треба берегти їх, щоб навесні у наших лісах розкривалися квітки надії…
Підсніжник дуже легко культивувати. Висаджений у пухку перегнійну землю, у затінку кущів чи дерев, він розростається і щовесни радує око молочно-білими ніжними квітками.
У березні також у лісі трапляється побачити таку картину: ніби клаптики блакитного весняного неба впали на землю і синіють серед лісових дерев та чагарів. Це вступає однією із перших у весняний танок цвітіння проліска дволиста. Проліски розмножуються насінням та цибулинами. Садові форми пролісків мають не лише сині чи голубі квіти, а й білі і навіть рожеві.
Проліски оспівані у творах українських письменників. Леся Українка у вірші «У магазині квіток» пише, що сільська дівчина, не знайшовши у міському магазині квіток, які б нагадали їй рідні місця, побачила у зустрічної жінки – проліски – і тоді вона:
«…згадала околиці рідні:
Крізь квіти, ряст, ясна роса…
На проліски білі, на квіти лагідні
Скотилася тихо сльоза…».
Мине час: молода прозора зелень щільно укриє землю. До ранніх гінців весни належить і сон-трава. Усю красу можна побачити лише у одній квіточці.
В букеті вона зникає. І вже справжнє торжество природи, коли з’являється ряст.
Цвіт рясту- видовище справді зворушливе, краса неймовірна.
Та у світі все перехідне і минуще.
Загинеш , серденько , загинеш , мов ряст весною уночі.
Саме такими рядками згадує про ряст, український поет Тарас Шевченко у поемі «Княжна».
До числа рослин, що першими зацвітають весною, належить і первоцвіт лікарський. Кажуть, первоцвіт дарує людині здоров’я.
Подаруйте горщики з першими весняними квітами рідним, знайомим. Їхні щасливі посмішки будуть вам подякою!
Учні нашого закладу освіти долучилися до літературних читань і створення малюнків про первоцвіти. Учні 9-го класу Білокур Владислав та Ковальчук Анастасія читали вірші: Т. Шевченко «Встала весна» та О. Олесь «Конвалія».
Талановита учениця 5-го класу Білокур Аліна долучилася до еко акції намалювавши дуже чудові малюнки первоцвітів.
Згадується екскурсія на територію лісового масиву, яка належить Новомутинському лісництву. Тоді першою знайшла сон-траву учениця теперішнього 7-го класу Скакун Валерія, тим часом група учнів нинішнього 11-го класу, знайшли галявину, де росла сон-трава. Радість була неймовірна. Чи пізнаєте ви їх на фото? Уважно погляньте!
Вони такі маленькі! Скакун Лєра ще була у садочку, а зараз учениця 7-го класу. Однак час так швидко минає, дівчатка з фото на передньому плані біля сон трави учні 5-го класу. Так, це дівчата нинішнього 11-го класу! Нині це стрункі красуні, окраса та гордість школи.
Первоцвіти-квіти надїї!
Надії на швидку перемогу
І щасливе майбутнє наших дітей.